Grecja - pogoda, klimat i temperatura

Klimat Grecji jest śródziemnomorski. Lata są suche i łagodne, a zimy deszczowe. Średnia temperatura roczna wynosi 17,7°C (w Atenach). W najchłodniejszym miesiącu, w styczniu, średnia temperatura wynosi tutaj 9,5°C. W lipcu jest przeciętnie 28°C, ale upały mogą dochodzić do 45°C. Suma rocznych opadów sięga 1800 mm.

A oto jak wygląda sytuacja pogodowa w Grecji na przestrzeni roku.

Styczeń – temperatura powietrza 12°C, deszcz. Okazja do zwiedzania muzeów i wystaw.
Luty – nadal deszczowo, temperatura 15°C. Jest tyle zabytków i przepięknych zakątków do zwiedzenia.
Marzec – powietrze 17°C, woda na razie tylko 14°C.
Kwiecień - 18°C. Ateny to nie tylko historia; warto zwiedzić też nowoczesne dzielnice.


Maj – temperatura 23°C. Na wyspie Kos nie ma jeszcze upałów, można pochodzić po górach, pójść do gorących źródeł.
Czerwiec – gorąco: 28°C. Może przynajmniej wejść na most nad Kanałem Korync-kim? Piękny widok.
Lipiec – może być jeszcze bardziej gorąco, na razie tylko 32°C. Woda wokół „zielonej wyspy” Korfu ma 24°C.
Sierpień - 35°C, wiatr trochę łagodzi upał. Na Mykonos słynne wiatraki – warto zoba-czyć.
Wrzesień – nadal ciepło, 27°C. Można zwiedzać niektóre klasztory w Meteorach. Dobrze, że nie trzeba już wspinać się do nich po linach, jak to niegdyś bywało…
Październik – temperatura 24°C. Dobra pora na wędrówki i spacery.
Listopad – powietrze ma 18°C. Zrobiło się deszczowo.
Grudzień - 15°C. Jeśli zacznie padać, można wybrać się do muzeum. Albo do cen-trum handlowego.

Klimat, średnie opady i temperatura w Grecji.

Ze względu na swoje licznie rozrzucone pasma górskie Grecja nie posiada jakiegoś właściwego sobie, obejmującego cały kraj klimatu. Klimat w Grecji może się różnić regionalnie w zależności od miejsca. W Północnej Grecji daje o sobie znać wpływ klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego; jest tam chłodniej i bardziej wilgotno niż w środkowej i południowej części kraju.

Generalnie panuje w tym regionie, we wschodniej części Morza Śródziemnego, umiarkowany klimat śródziemnomorski z gorącymi, suchymi latami z temperaturami między 30-35°C i łagodnymi zimami z przeciętnymi temperaturami w okolicy 15°C. Latem pada przeciętnie przez trzy do czterech dni, zimą – około ośmiu.

W porównaniu z zachodnim Morzem Śródziemnym grecki klimat jest znacznie suchszy i cieplejszy, jednak z powodu małej wilgotności powietrza, wynoszącej ok. 50%, jest łatwiejszy do zniesienia. Wyższe temperatury tłumaczy się z jednej strony dużą powierzchnią kraju, a z drugiej strony mniejszym wpływem niżów atlantyckich, które zimą słabo oddziaływają na wschodnią część Morza Śródziemnego.

Lato w Grecji

Podczas suchych miesięcy letnich, przede wszystkim jednak na wiosnę, wpływają na klimat gorące i duszne fale upałów z Sahary. W swojej drodze do Grecji przez Morze Śródziemne zbierają wilgoć i na południowo-wschodnich, górzystych wybrzeżach oddają ją w formie silnych opadów. Właśnie z tego powodu położone na południowym-wschodzie wyspy greckie wykazują wyższą sumę rocznych opadów niż reszta kraju. Te południowe wiatry określa się w Grecji jako notias. Tworzą one grecką analogię do włoskich scirocco.

Wielu z nas decyduje się na opcję wakacyjną: Grecja last minute, dzięki której możemy spędzić wymarzony urlop w korzystnej cenie. Choć niewątpliwie wiąże się z tym konieczność pośpiechu w załatwianiu urlopowych formalności, pakowaniu i planowaniu zwiedzania, warto znaleźć chwilkę na zapoznanie się ze specyfiką greckiego klimatu, aby dobrze przygotować się do wyjazdu.

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy

Copyright © 2013-2015 www.grecjapogoda.pl
Uwaga: Dołożyliśmy wszystkich możliwych starań aby prezentowane dane pogodowe, na temat temparatury, opadów i wiatrów były pełne i wiarygodne, w żadnym jednak wypadku www.grecjapogoda.pl nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych klimatycznych oraz pogodowych.